
Efter blot fire et halvt år i Folketinget har den socialdemokratiske udlændingeordfører, Kasper Sand Kjær, valgt at stoppe i politik.
Det oplyser han i et opslag på Facebook.
"Jeg har truffet en stor og svær beslutning. Jeg stopper i Folketinget. Efter mere end 20 år med politiske poster og tillidshverv – fra elevrådsformand til folketingsmedlem – har jeg brug for at prøve noget nyt. Og brug for at prøve at være noget andet end mit politiske hverv," skriver han.
Kasper Sand Kjær understreger, at han ikke går i vrede.
"Nogle vil sikkert forsøge at udlægge det her som udtryk for alt muligt. Derfor er det vigtigt for mig at understrege, at jeg hverken smækker med døren, går i protest eller noget som helst i den retning. Jeg er hamrende stolt af Socialdemokratiet og det ansvar vi påtager os for landet."
Kasper Sand Kjær indikerer, at han har "en idé om", hvad fremtiden bringer, men han oplyser ikke, hvad det er.
I sin tid som folkevalgt nåede han blandt andet at være kulturordfører og formand for Beskæftigelsesudvalget. Tidligere var han i fire år formand for Dansk Ungdoms Fællesråd.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- SVM slog rekord med 25 ministre: Se størrelsen på alle regeringer siden 1945



























