
Sofie Carsten Nielsen har fået en ny, fast stilling i DI.
Fremover skal hun være underdirektør for DI Biosolutions, skriver brancheorganisationen i et opslag på LinkedIn.
Den tidligere politiske leder for Radikale forlod Folketinget for under et år siden efter partiets valgnederlag til fordel for en projektansættelse i Dansk Industri med titlen EU Bio Project Director.
Nu tiltræder hun i en nyoprettet stilling, samtidig med at DI styrker sin indsats i biosolutions-sektoren med flere ressourcer og ny organisering.
"Jeg er meget begejstret for, at DI nu giver bioløsningssektoren en endnu stærkere stemme. Der er så meget at vinde ved at arbejde på tværs af indsatsen i Danmark og EU," lyder det fra Sofie Carsten Nielsen.
Emner i denne artikel
Indsigt
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- SVM slog rekord med 25 ministre: Se størrelsen på alle regeringer siden 1945



























