Esben Baltzer NielsenTidligere S-rådgiver bliver pressechef i Vattenfall
Det svenske energiselskab Vattenfall har ansat ex-rådgiveren Esben Baltzer Nielsen i en nyoprettet stilling som presse- og PA-chef.
Det skriver den svenske energigant og kalder i en pressemeddelelse Esben Baltzer Nielsen for "en god profil, som er velbevandret både politisk og i servicering af pressen."
Den nyudnævnte pressechef var fra 2011 til 2013 særlig rådgiver for daværende fødevareminister Mette Gjerskov (S), ligesom han tidligere har slået sine folder som politisk rådgiver for Socialdemokratiet.
I 2013 tog han springet til Dansk Energi, hvor han siden har arbejdet som chefkonsulent i public affairs-afdelingen.
Hos Vattenfall skal Esben Baltzer konsolidere svenskernes indtog på det danske marked, hvor firmaet blandt andet opfører havvindmølleparken Kriegers Flak.
"Jeg glæder mig til at være en del af den udvikling og til at sikre, at Vattenfalls ambitioner for det danske energimarked er velkendt blandt såvel medier som politiske samarbejdspartnere," siger Esben Baltzer Nielsen.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"





































