Statsministeren åbner for justeringer af den danske model

Socialdemokratiet og Dansk Folkeparti er klar til at indlede drøftelser med regeringen om, hvorvidt der er behov for justeringer af den danske model. Treenigheden opstod under tirsdagens spørgetime med statsministeren.
“Jeg deler en opfattelse af, at der er grund til at reflektere over overenskomstforløbet både blandt lønmodtagere og arbejdsgivere. Jeg vil gerne være med til at drøfte, hvad det kan give anledning til af ændringer eller justeringer,” sagde statsminister Lars Løkke Rasmussen (V).
Behovet for drøftelserne kommer i kølvandet på de dramatiske OK18-forhandlinger, der i sidste øjeblik førte til en aftale, der dermed undgik en storkonflikt. Dog understregede statsministeren under spørgetimen, at eventuelle drøftelser først vil finde sted primo juni, når de forskellige fagforbund formentligt har afsluttet deres afstemninger.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"




































