Troels Lund Poulsen
Leif Lahn JensenStatsrevisorernes nye formandskab er udpeget
Statsrevisorerne har valgt nyt formandskab for den kommende valgperiode. Den nye formand er Troels Lund Poulsen (V), og Leif Lahn (S) skal være næstformand.
Statsrevisorernes opgave er at gennemgå statens regnskaber og sørge for, at skattepengene, som bruges, bliver forvaltet fornuftigt og effektivt. Formandskabet bliver udpeget efter anciennitet, ligesom man efterstræber, at formanden repræsenterer et oppositionsparti, mens næstformanden repræsenterer et regeringsparti.
Man skal være medlem af et parti og stillet op til valg for at blive statsrevisor, men det er ikke et krav, at statsrevisorerne er valgt til Folketinget.
Her er de seks statsrevisorer:
- Troels Lund Poulsen (V), formand, MF
- Leif Lahn Jensen (S), næstformand, MF
- Mette Abildgaard (K), MF
- Sophie Løhde (V), MF
- Mikkel Irminger Sarbo (RV)
- Serdal Benli (SF)
Mikkel Irminger Sarbo, Sofie Løhde og Serdal Benli er nyvalgte, mens de tre øvrige blev valgt i 2021.
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager

























