Anne-Mette Janum
Maria Gry HenriksenSund & Bælt leverer chef til DR
Anne-Mette Janus skal arbejde med, hvordan DR fremover tiltrækker og fastholder brugere på public service-stationens digitale platforme, oplyser DR.
"Anne-Mette er den helt rigtige til jobbet. Både med sin baggrund og personlighed er hun den rette til at lede området med henblik på at skabe effektiv markedsføring og branding, som hænger sammen med DR’s strategi ”Sammen om det vigtige”. I DR’s digitale omstilling får hun sammen med ledergruppen i Eksponering & Brugerkonkakt en vigtig rolle i at være med til at forme fremtidens veje for tiltrækning og fastholdelse af DR’s brugere og positionering af DR,” siger Maria Gry Henriksen, der er chef Eksponering og Brugerkontakt i DR.
Anne-Mette Janum kommer fra det statsejede infrastrukturselskab Sund & Bælt, hvor hun har haft det overordnede ansvar for produkter, services, kommunikation og kundeoplevelser for privatkunder på Brobizz og Storebælt.
Samme sted har hun også tidligere været marketingchef, ligesom hun har haft forskellige chefstillinger indenfor markedsføring i TDC’s brands.
På DR-posten afløser hun Astrid Bernitt-Wolf, som 1. september startede som kommunikationschef hos Det Radikale Venstre.
Indsigt
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- SVM slog rekord med 25 ministre: Se størrelsen på alle regeringer siden 1945

























