Om
Bjørn Bisserup
Marianne Fussing Ørsted
Bjørn Bisserup
Marianne Fussing ØrstedTidligere forsvarschef skal rådgive pensionskasse

16. september 2022 kl. 11.34
En af Danmarks største pensionskasser har hyret tidligere forsvarschef Bjørn Bisserup som rådgiver. Det er PensionDanmark, der siden 1. september har haft Bisserup på lønningslisten.
Pensionskassen er en del af det konsortium, som uden udbud har fået tildelt opgaven med at designe, udvikle og bygge 5-6 nye patruljeskibe til Forsvaret. En tildeling, der har vakt opsigt i den maritime industri og i forsvarsindustrien herhjemme.
Bidrager med løsninger
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"




































