
Kommandørkaptajn Simon E.Schultz-Larsen vender tilbage til Søværnet efter godt et år ved Forsvarskommandoens udviklings- og planlægningsstab. Fra 1. august er han ny chef for Søværnets kommende 4. eskadre, skriver han på LinkedIn.
"Jeg er beæret over at få lov til at stå i spidsen for en spændende og ambitiøs opbygning af en ny 4. eskadre, hvormed vi i Søværnet prioriterer uddannelses- og træningsområdet endnu højere," skriver han.
4. eskadre er en nyoprettet eskadre under Søværnskommandoen. Eskadren består af tre sektioner samt Søværnets fire uddannelsescentre. Eskadren oprettes officielt 1. september 2024 og vil have medarbejdere i både Frederikshavn, København, Korsør, Karup og på Sjællands Odde.
"Min ambition er, at 4. eskadre skal blive en styrkelse af alt det, der i sidste ende skal gøre Søværnets enheder i stand til at operere og kæmpe mest effektivt! Og vinde!," skriver Simon E.Schultz-Larsen, der med sin nye stilling udnævnes til kommandør.
I løbet af sine over 17 år i Forsvaret har Simon E.Schultz-Larsen blandt andet tidligere fungeret som skibschef for fregatten Niels Juel og som næstkommanderende for fregatten Iver Huitfeldt.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"






































