Den tidligere PET-chef Jakob Scharf blev fredag idømt ti dagbøder af 1.000 kroner for brud på tavshedspligt. Det skriver Jyllands-Posten.
Jakob Scharf var tiltalt for brud på tavshedspligten i forbindelse med sine udtalelser til bogen "Syv år for PET," som er skrevet af Politikens Morten Skjoldager.
I Københavns Byret blev Jakob Scharf dømt til fire måneders ubetinget fængsel for udtalelserne, men landsretten peger nu på en mere moderat dom. Her vurderes det, at Jakob Scharf kun har overtrådt tavshedpligten i 1 af 28 tilfælde. I byretten blev afgørelsen, at Jakob Scharf havde overtrådt straffeloven i 24 passager.
Det afgørende tilfælde, der efterlader Jakob Scharf med bøder for 10.000 kroner, er hans beskrivelse af en kvinde, der hjalp efterretningstjenesten. Anklagen gik på, at kvinden muligvis kunne genkendes ud fra beskrivelserne i bogen.
Efter fredagens afgørelse fastholder anklagemyndigheden, at det var korrekt at rejse tiltalen.
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
























