
4. september 2024 kl. 12.11
Thomas Bro Sæhl vendte i april 2024 tilbage til Slotsholmen som presseansvarlig for Socialdemokratiet under EU-valgkampen. Men selvom valget til EU-Parlamentet over overstået, bliver Thomas Bro Sæhl hængende, da han nu er blevet ansat som partiets øverste presseansvarlige.
Det skriver fagbladet Journalisten på baggrund af en pressemeddelelse.
"Der løber både politik og journalistik i mine årer, så for mig er stillingen som pressechef i Socialdemokratiet en unik mulighed for at arbejde med det, jeg brænder for," lyder det fra Thomas Bro Sæhl.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde






































