Ugens embedsmand: Jimmy Bruun Felthaus arbejder med kuren, der skal fremtidssikre Danmark

19. november 2021 kl. 02.00
Hvad har du oplevet som den største forandring i din tid under Uddannelses- og Forskningsministeriets ressort?
Dels stigende krav generelt til centraladministrationen, som trækker større veksler på opgavehåndteringen, mens der samtidig er en kontinuerlig forventning om effektivisering. Det fedt, der måske engang var, er væk.
Dels en øget kompleksitet i løsningen af de store samfundsmæssige udfordringer, vi står overfor. Videregående uddannelser, forskning og videnbaseret innovation har i mange år været en del af kuren, der skal fremtidssikre vores lille land, EU og verden.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Embedsværk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?





































