Bliv abonnent
Annonce

Ugens embedsmand: Marie Louise Refsgaard har indsigt i både statens og kommunernes maskinrum

Vicedirektøren i Socialstyrelsen skifter 1. december tilbage til det kommunale som vicedirektør for børne- og ungeområdet i Frederiksberg Kommune.
Vicedirektøren i Socialstyrelsen skifter 1. december tilbage til det kommunale som vicedirektør for børne- og ungeområdet i Frederiksberg Kommune.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
11. november 2021 kl. 02.00

Hvilken opgave tager mest af din tid i øjeblikket?

En af vores vigtigste opgaver i Socialstyrelsen er at sikre, at politiske aftaler, lovgivning og aktuelt bedste viden på det sociale område bliver omsat til praksis i landets kommuner, regioner og sociale tilbud. Vi har for nylig lavet en ny strategi, der skal gøre, at vi løfter dén opgave med endnu større relevans og gennemslag.

Meget af min tid i øjeblikket går derfor med at sikre, at vi får strategien implementeret i alle dele af vores organisation. Det handler for eksempel om at rykke tættere sammen med resten af sektoren, så vi løser sociale problemer endnu mere effektivt, end når vi som styrelse går ud alene. 

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026