Ny departementschef for børne- og justitsområdet i Grønland

Naalakkersuisut, den grønlandske regering, har besluttet at ansætte Helena Lynge Møller som ny departementschef i departementet for børn, unge, justitsområdet og ligestilling med tiltrædelse den 1. september 2026, oplyses det i en pressemeddelelse.
Helena Lynge Møller har siden maj 2026 været fungerende departementschef i departementet. Forud for dette var hun afdelingschef for afdelingen for tværgående projekter og monitorering i samme departement, og om hendes ansættelse siger ministeren for samme områder:
“Jeg er meget glad for, at Helena har sagt ja til stillingen som departementschef. Hun har et solidt kendskab til departementets arbejde og ressortområdet og har allerede vist stærke ledelsesmæssige kompetencer som fungerende departementschef.”
Indsigt
Ib Byrge Sørensen80 årI dag
Fhv. seniorrådgiver, Rud Pedersen, fhv. departementschef, Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Anne Schoen70 årI dag
Selvstændig skribent og rådgiver, fhv. kommunikationschef, Domstolsstyrelsen, fhv. kommunikationschef, IDA
Elsebeth Søndergaard Krone48 årI dag
Udviklingspolitisk direktør, Udenrigsministeriet. Ambassadør, Pretoria, Sydafrika

Udvalget spørger Martin Lidegaard
Vil ministeren redegøre for, hvordan Fødevarestyrelsen prioriterer temaer til store oplysningskampagner?
Udvalget spørger Jakob Engel-Schmidt
Hvad er ministerens holdning til, at Vurderingsstyrelsen ligger lavest i Omdømmeindeks 2025?

Karina Adsbøl spørger Ida Auken
Hvordan vil regeringen rette op på lange ventetider i børne- og ungdomspsykiatrien?



































