
Foto: Pressefoto
Edith Løntoft
Erhvervspraktikant
Mette Dalsgaard bliver en del af ledelsen i den borgerlig-liberale tænketank Cepos.
Det skriver hun i et LinkedIn-opslag.
Mette Dalsgaard har siden september 2022 været chef for forretningsudvikling og bæredygtighed i Cowi og har tidligere været sektionsleder og markedschef samme sted.
"Efter en periode, hvor jeg har reflekteret over min arbejdsmæssige fremtid, står det klart, at jeg brænder for at bidrage til samfundsudvikling gennem fagligt stærke analyser og projekter, der kan styrke den politiske debat og skabe grundlag for solide beslutninger," skriver hun i opslaget.
Udover at have været vicedirektør i Kraka Economics har hun erfaring fra DI Managementrådgivernes bestyrelse og som embedsmand i Miljø- og Fødevareministeriet.
"Med min erfaring fra blandt andet embedsværket, Kraka Advisory og Cowi ser jeg frem til at bringe mine kompetencer i spil og være med til at styrke Cepos’ ambitioner," skriver hun i opslaget
Mette Dalsgaard er 45 år og uddannet cand.scient.oecon. ved Københavns Universitet.
Mette Dalsgaard tiltræder hos Cepos 3. februar.
Omtalte personer
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Her er de nye regeringsudvalg



















