Direktør og bestyrelsesformand Keld R. Demant, der blev idømt fire måneders betinget fængsel i Dan Bunkering-sagen, samt Dan-Bunkering og moderselskabet Bunker Holding, som blev idømt bøder på henholdsvis 30 og fire millioner kroner, har besluttet ikke at anke dommen.
Det skriver Dan Bunkering i en pressemeddelelse, som blandt andre Ritzau og Avisen Danmark er i besiddelse af.
”Selskaberne har gennem hele forløbet forventet at blive frifundet i sagen, og derfor er vi overraskede over dommen. Vi har besluttet ikke at anke for at få sat et punktum i sagen,” lyder det fra Dan Bunkering i pressemeddelelsen.
Selskaberne blevet dømt for at have leveret i alt 172.000 ton jetbrændstof til Syrien. Brændstoffet blev solgt til det russiske militær og brugt til luftbombardementer i borgerkrigen mellem 2015 og 2017. Værdien af leverancerne løb op i 648 millioner kroner.
Der faldt dom i sagen 14. december i Retten i Odense med henvisning til brud på EU’s Syrien-sanktioner.
Keld R. Demant fortsætter på direktørposten for Dan-Bunkering på trods af fængselsdommen, men tager dommen ”til efterretning”, lyder det i pressemeddelelsen.
Omtalte personer
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Her er de nye regeringsudvalg



















