
Formandsskabet i Danske Shipping- og Havnevirksomheder (DSHV) er blevet genvalgt ved foreningens generalforsamling.
Det skriver DSHV i en pressemeddelelse.
Derfor fortsætter Lars Jespersen, administrerende direktør i SDK Shipping, som formand, mens de to næstformænd fortsat hedder Klaus G. Andersen, Fredericia Shipping, og Per Jensen fra Blue Water Shipping.
Derudover blev to nye ansigter tilføjet til bestyrelsen, nemlig Teddy Folmer fra Schultz Shipping og Karl Henrik Dahl fra Oiltanking Copenhagen.
Med nul kvinder i den nyvalgte bestyrelse er der langt vej til, at den DSHV lever op til de mål for diversitet, som foreningens moderorganisation, DI, udstikker for transportbranchen.
Nul kvinder
Altinget har spurgt DSHV, om der ikke var nogen kvindelige kandidater til bestyrelsen.
"Udfordringen er, at der blandt vores medlemmer er meget få kvinder som kan vælges til bestyrelsen, og ingen af dem har trods opfordring haft tid/interesse i at stille op til bestyrelsen," lyder det fra sekretariatschef Mona H. Møller.
"Med ESG må man forvente – og håbe, at det i løbet af de kommende år kommer til at ændre sig, og at dermed kommer flere potentielle kandidater," skriver Mona H. Møller.
ESG står for Environment, Sustainability og Governance. Konceptet bruges til at måle virksomheder på andet end den økonomiske bundlinje – eksempelvis ved at give dem point for mangfoldighed, klimahensyn eller sociale hensyn – og dermed appellere til flere investorer eller forretningspartnere.
For transportbranchen generelt er der 20 procent fuldtidsansatte kvinder samt 19 procent kvindelige ledere, viser tal fra DI.
Nye bestyrelsesmedlemmer:
- Teddy Folmer, Schultz Shipping
- Karl Henrik Dahl, Oiltanking Copenhagen
Genvalgte bestyrelsesmedlemmer:
- Klaus G. Andersen, Fredericia Shipping
- Jesper Hansson, Svane Shipping
- Per Jensen, Blue Water Shipping
- Lars Jespersen, SDK Shipping
- Bøje Kjær, DLG
- Peter Møller, Saga Shipping
- Jens Toft, Danish Agro
Desuden består bestyrelsen af fem, som blev indvalgt i 2023 for en to-årig periode og fortsætter:
- Henrik Otto Jensen, NW Group
- Ronnie Hulstrøm, Baltic Shipping Company
- Eigil Schjønning, Visikrer
- Ulf Stephenson, Holship
- Kim Fynbo Nielsen, Dansk Natursten
- Grønlands tidligere regeringschef bliver udenrigsminister med tung porteføjle
- Liberal Alliance mere end seksdoblede støtten fra erhvervslivet i 2024: Se donorerne her
- Kampen for Palads har fået et nådestød. Tilbage er kun en dødsrallen
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Iværksættere fra begge fløje indtager Folketinget: ”Det tror jeg også kan hjælpe mig i politik”





















