
Konsulentvirksomheden Rud Pedersen har oprettet en ny stilling som international direktør for Healthcare og ansat Trine Ann Behnk til jobbet.
Det skriver Rud Pedersen i en pressemeddelelse.
I den nye rolle får hun ledelsesansvaret på tværs af Rud Pedersen Groups 14 europæiske kontorer. Her skal hun understøtte det europæiske arbejde samt forretningsudviklingen af nuværende og fremtidige kunder, så de står stærkt som en del af lægemiddelforsyningen til de europæiske markeder.
"Sundhedsområdet bliver mere og mere integreret på tværs af de europæiske lande. Det gør det vigtigt for både indkøbere og leverandørvirksomheder at forstå, hvad den europæiske politik betyder for adgangen til det enkelte marked," skriver Rud Pedersen.
Trine Ann Behnk kommer fra en stilling hos forsyningsvirksomheden Amgros I/S, hvor hun har været ansvarlig for det internationale arbejde med forsyningen af lægemidler til de offentlige sygehuse under Danske Regioner. Tidligere har hun haft stillinger hos blandt andet Coloplast, Ferring og GSK Pharma.
Trine Ann Behnk er desuden en erfaren foredragsholder og debattør.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning






















