
De fire folketingsmedlemmer fra nord sidder ikke på de afgørende mandater denne gang, men de to fra Grønland vil snart kræve opmærksomhed alligevel.
Tyngden bag deres krav om reformer blev understreget allerede, da de mødte op til forhandlinger med Mette Frederiksen med deres partiformænd fra Grønland som sekundanter.
Især valget af Qarsoq Høegh-Dam fra det grønlandske oppositionsparti Naleraq varsler nye tider, og det skaber ifølge en af Danmark førende analytikere af de nordatlantiske medlemmers funktion en reel risiko for signalforvirring midt under forhandlingerne om Grønland med Donald Trump.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største




















