H.C. Østerby
Klaus FlængS vælger ny spids, der vil afløse Holstebros mangeårige borgmester

Efter socialdemokraternes borgmester i Holstebro, H.C. Østerby, offentliggjorde, at han ikke genopstiller til Kommunalvalget næste år, har det været usikkert, hvem der skal overtage pladsen.
Nu peger pilen på Klaus Flæng. Det oplyser DR.
Socialdemokratiets nye spidskandidat i Holstebro Kommune fik det først af vide få timer før, at partiets lokalafdeling i Holstebro offentliggjorde det.
"Det er en underlig morgen. Det kører rundt i kroppen på én. Jeg blev ringet op her fem minutter i syv af formanden, at nu peger pilen på dig. Jeg er meget, meget glad og stolt," siger Klaus Flæng til DR.
Klaus Flæng er i dag formand for Holstebro Kommunes Børne- og Familieudvalg.
Men hvis det lykkes ham at vinde holstebroernes stemmer til Kommunalvalget i 2025, kan han skifte den stilling ud med borgermesterposten i Holstebro Kommune.
Den afgående borgmester, H.C. Østerby, har siddet på posten i 16 år, men i juni offentliggjorde han, at han giver den tjans videre til en anden socialdemokrat.
- Socialdemokratiet fik ekstra mandat i EU ved at købe stemmer fra Alternativet
- Vraget ordfører sår tvivl om stor aftale: "Den er på kanten af lovgivningen"
- Blå partier klar til forbud efter afsløring af Socialdemokratiets køb af stemmer fra Alternativet
- Liberal Alliance mere end seksdoblede støtten fra erhvervslivet i 2024: Se donorerne her
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"



















