
A.P Møller - Mærsk har fredag morgen annonceret et stort vagtskifte i selskabets regionale ledelse.
Ændringerne berører Mærsks regioner i Nordamerika, Asien og Stillehavsområdet, Indien, Mellemøsten og Afrika samt Europa.
Det oplyser Mærsk i en pressmeddelse fredag morgen.
"I de seneste år har vores regioner præsteret stærkt i forhold til vores strategiske prioriteter, hvor vi har drevet vækst, øget kundefokus og integreret opkøbte virksomheder. Denne indsats har sikret et solidt fundament og bragt os til et punkt, hvor vi med tillid kan foretage en omstrukturering af vores regionale lederskab," siger administrerende direktør hos Mærsk, Vincent Clerc i en pressemeddelse.
I Nordamerika udnævnes Ditlev Blicher som Mærsks nye topleder af regionen. Han har senest stået i spidsen for Asien-Stillehavsområdet, hvor Scott Andrew Elliott, finansdirektør for regionen, nu midlertidigt overtager ledelsen.
På Mærsks subkontinent, Indien samt i Mellemøsten og Afrika tiltræder Charles Van Der Steene som regional administrerende direktør. Han har senest været regional topleder for Nordamerika. Han overtager posten fra Richard Morgan, der fratræder sin stilling i virksomheden.
I Europa udnævnes Guillaume Sauzede som ny regional administrerende direktør og afløser Aymeric Chandavoine, som forlader virksomheden. Guillaume Sauzede kom til Maersk i 2024 som chef for logistik og service i Europa-regionen.
Antonio Dominguez fortsætter som regional administrerende direktør for Latinamerika-regionen.
Mærsks nye ledelsesændringer træder i kraft fra 1. januar 2026.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Mød danskeren, der skal lægge arm med Trump























