Peter Normann
Rasmus NielsenPeter Normann ny i bestyrelsen for Alrow Media

Den 56-årige finansdirektør i forlaget Gyldendal Peter Normann er 1. januar 2024 indtrådt i bestyrelsen for Alrow Media, København, der udgiver den politiske netavis Altinget i de skandinaviske lande samt ugebrevet Mandag Morgen med tænketank i Danmark.
Peter Normann var 2008-2019 finansdirektør i TV 2 og i 2020-21 seniorrådgiver for JP/Politikens Hus. Han var tidligere management konsulent i McKinsey, investment banker i SEB og revisor hos KPMG.
Det nye, femte bestyrelsesmedlem møder med særlig ekspertise inden for medier, it/teknologi og digital forretningsudvikling. Han har omfattede bestyrelseserfaring med 4 nuværende bestyrelsesposter og 14 tidligere.
”Peter Normann fuldender perfekt kompetencerne i vores bestyrelse. Han møder med fremtrædende finanserfaring fra tv- og forlagsbranchen, der er med os nært beslægtede brancher. Dertil har han stor, opdateret indsigt i det nordiske og nordeuropæiske mediemarked,” siger bestyrelsesformand og ejer Rasmus Nielsen.
Vækst i Norden
Om sin nye tillidspost siger Peter Normann:
”Altinget er en super spændende virksomhed, som jeg har fulgt i mange år. Konceptet er moderne og velfungerende, og journalistikken er præget af neutralitet og kvalitet. Virksomheden investerer i vækst i Norden, hvor både kommercielle og publicistiske ambitioner realiseres. Men der er naturligvis meget mere at gøre i årene fremover. Derfor en det en stor - men også forpligtende - glæde at træde ind i bestyrelsen for Alrow Media.”
Virksomheden beskæftiger omkring 200 personer og har kontorer i Bruxelles, København, Oslo og Stockholm. Udover de nævnte består bestyrelsen for Alrow Media af de danske erhvervsnavne Christina Sulebakk, Anne Marie Kindberg og Lars L. Nielsen.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Her er de nye regeringsudvalg



















