Se kortet: Her er kommunerne med flest kvindelige politikere

11. marts 2025 kl. 17.00
Når de politiske partier i Billund, Brøndby og Struer den kommende tid lægger sidste hånd på opstillingslisten til novembers kommunalvalg, skal de måske kigge sig ekstra godt om efter kvindelige kandidater.
Disse tre kommuner er nemlig blandt de med allerfærrest folkevalgte kvinder.
For mens 36 procent af byrødderne på tværs af landet er kvinder, er andelen henholdsvis 20, 21 og 14 procent i Billund, Brøndby og Struer.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret





















