Bliv abonnent
Annonce

Smedegaard leder Bødskovs forum af topchefer: ”Når ministeren ringer, har man en forpligtelse, hvis man kan bidrage”

Niels Smedegaard har tidligere haft billedet af sit møde med Vladimir Putin stående på sit kontor. "Det har mine børn taget ned med ordene 'det er nogle, dårlige venner du har,'" siger han og tilføjer: "Det billede er destrueret, men jeg har det stadig elektronisk på min computer."
Niels Smedegaard har tidligere haft billedet af sit møde med Vladimir Putin stående på sit kontor. "Det har mine børn taget ned med ordene 'det er nogle, dårlige venner du har,'" siger han og tilføjer: "Det billede er destrueret, men jeg har det stadig elektronisk på min computer."Foto: Privatfoto
17. september 2023 kl. 20.00

I slutningen af juni holder Falcks bestyrelse strategimøde, da Niels Smedegaards telefon ringer. 

Nummeret er ukendt. 

Det er erhvervsminister Morten Bødskov (S), der rækker ud for at høre, om han vil lede arbejdet i Erhvervsministeriets kommende forum af topchefer, Virksomhedsforum for globale risici. 

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026