Andreas Steenberg
Michael HolmIt-virksomhed ansætter tidligere R-folketingsmedlem i PA-stilling
Softwarevirksomheden Systematic har ansat Andreas Steenberg, tidligere folketingsmedlem for Radikale, i en stilling som public affairs executive. Her skal han være med til at styrke virksomhedens erhvervspolitiske interesser.
Det skriver Systematic i en pressemeddelelse.
”Vi udvikler og leverer komplekse, samfundskritiske it-løsninger til sundhedsvæsen, forsvar og beredskab i både ind- og udland. Derfor har vi et naturligt ønske om at følge og bidrage til de politiske processer og overvejelser, som har betydning for både vores virksomhed - og for samfundet som helhed. Heri ligger der en masse opgaver, som Andreas skal hjælpe os med,” siger administrerende direktør i Systematic Michael Holm.
Andreas Steenberg lærte virksomheden at kende, da han sad i regionsrådet i Region Midtjylland i 2011 til 2012.
"Regionen havde indkøbt Elektronisk Patientjournal (EPJ) hos Systematic. Det system virkede og har sparet masser af timer i sundhedsvæsenet. På samme måde kan Systematics løsninger være med til at gøre mange andre processer bedre, billigere og til større gavn for borgerne. Det både hvad angår sundhed, sikkerhed, klima og meget andet," skriver Andreas Steenberg på Linkedin.
Andreas Steenberg er uddannet cand.scient.pol. ved Aarhus Universitet i 2011. Han sad i to år i Regionsrådet i Midtjylland, før han blev valgt ind i Folketinget i 2011, hvor han senest har været politisk ordfører, næstformand og finansordfører. Han opnåede ikke genvalg ved folketingsvalget i 2022 og har besluttet sig for ikke at genopstille.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Her er de nye regeringsudvalg



















