
Camilla Thorning stopper som pressechef i Finans Danmark. Det oplyser hun på LinkedIn.
“Jeg kan mærke, det er det rigtige for mig at lade nye kræfter tage over i den forandringsproces, Finans Danmark er i gang med. Og jeg har brug for tid til at overveje det næste for mig. Det skal mærkes helt rigtigt,” lyder hendes forklaring på beslutningen.
Camilla Thorning har bestredet posten som pressechef i seks et halvt år, og forinden havde hun en lang karriere på Danmarks Radio.
Her var hun blandt andet vært på programmerne Deadline og DR2 Morgen.
Camilla Thorning ved endnu ikke, hvad fremtiden bringer, oplyser hun i opslaget, hvor hun også takker sine kollegaer i Finans Danmark, som hun har “elsket at arbejde sammen med.”
Thorning er uddannet journalist fra Danmarks Medie - og Journalisthøjskole.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Her er de nye regeringsudvalg



















