Ugens embedsmand: Katrine Winding arbejder hårdt på at udmønte politikernes hjælpepakker

Hun startede som fuldmægtig i Økonomi- og Erhvervsministeriet i 2001.
I 2006 blev hun kontorchef i Erhvervsstyrelsen, og i 2009 vendte hun tilbage som kontorchef i departementet.
I 2014 blev hun vicedirektør i Erhvervsstyrelsen, og i 2017 blev hun forfremmet til direktør.
Hun har også været tilknyttet Harvard Kennedy School of Goverment.
Hvilken opgave tager mest af din tid i øjeblikket?
Corona. I Erhvervsstyrelsen arbejder vi hårdt på at få udbetalt de hjælpepakker, som politikerne og arbejdsmarkedets parter løbende vedtager for at holde hånden under dansk erhvervsliv i krisen. I Erhvervsstyrelsen er det vores helt centrale opgave at skabe de bedste rammer for ansvarlige virksomheder og skabe udvikling i hele landet. Og det arbejde er bestemt ikke blevet mindre relevant i den langvarige krise, vi befinder os i. Arbejdet skal udføres hjemmefra, hvilket har været præmissen i let varierende grad siden marts. Derfor optager det mig også meget at sikre ordentlige arbejdsforhold for alle vores dedikerede medarbejdere.
Hvilke kompetencer er de vigtigste for embedsmænd i fremtiden?
Digitale løsninger er en helt afgørende forudsætning for, at vi i Erhvervsstyrelsen kan løse vores myndighedsopgaver, der handler om at levere effektiv service, hvor reglerne overholdes, og som modsvarer borgernes og virksomhedernes forventninger og behov. Derfor har vi også mange andre fagligheder ansat. Foruden de klassiske djøf'ere har vi blandt andet it-arkitekter, UX’ere, astrofysikere, bioinformatikere, matematikere og datalingvistikere ansat.
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver
Steffen Hjaltelin60 årI dag
Strategisk rådgiver og grundlægger, Hjaltelin Stahl (del af Accenture Song), bestyrelsesmedlem, Soundvenue og Cepos, bestyrelsesformand, Heyra

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret



















