Verdensmål oppe på kommunen: Altinget sætter fokus på det lokale arbejde med 2030-målene

Alex Vanopslagh kaldte dem spild af skattekroner. De verdensmålskonsulenter, der sammen med kommunikatører og djøffede typer sidder i kommunerne og laver "pseudoarbejde".
Ude i landets 98 kommuner er virkeligheden mere nuanceret, end den fremstod i lederen af Liberal Alliances TikTok-video.
Og i kommunerne er det langt fra blot konsulenter, der arbejder med FN's 17 verdensmål.
Derfor sætter Altinget i den kommende tid fokus på netop dét: Hvorfor og især hvordan arbejder kommunerne med verdensmålene?
I serien møder vi embedsmænd, borgmestre og borgere, hvis liv bliver påvirket af de politikker, byrødderne selv tilskriver verdensmålene.
Vi møder fans og ikke-fans af verdensmålene. Og mennesker, der minder os om, at verdensmålene også handler om de sociale udfordringer.
Serien begynder i Odense Kommune, hvor marinbiologen Torben har lavet et vendespil, der fik en gruppe pensionister til at gå en tur med de lokale bøller.
Skulle du brænde inde med en god pointe, eller er der noget, du synes, vi har overset i vores dækning, så skriv endelig.
God fornøjelse!
Venlig hilsen
Rasmus Raun Westh
Redaktør for Altinget Verdensmål
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Sådan støttede fagbevægelsen de røde partier økonomisk i 2024
















