Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jens Hansen

"Farvel til flæsket": Pressechef i Danish Crown stopper

Jens Hansen stopper som pressechef i Danish Crown i starten af det nye år.
Jens Hansen stopper som pressechef i Danish Crown i starten af det nye år.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
7. november 2025 kl. 15.03

Efter et arbejdsliv med "flæsk og fart" har Jens Hansen valgt at gå andre veje.

Det skriver han i et opslag på LinkedIn.

“Det har på en gang været udfordrende, kompliceret, sjovt og fascinerende at være pressechef for en virksomhed, som næsten alle danskere har en holdning til – på godt og ondt,” skriver han.

Fra årsskiftet skal Jens Hansen ikke længere være pressechef hos Danish Crown. Det blev til 13 år i virksomheden, hvor Jens Hansen samtidig har haft et sideerhverv som formel-1 kommentator. "Et arbejdsliv med flæsk og fart," som han selv ynder at kalde det. 

Jens Hansen har endnu ikke annonceret, hvad han skal nu. Der er heller endnu ikke fundet en efterfølger hos Danish Crown. 

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026