Danmarks formandskab er slut: Her er otte ting, der lykkedes – og to, der slog fejl

BRUXELLES: Alle er enige om, at det seneste halve års danske EU-formandskab fandt sted i en usædvanligt presset situation.
De fleste europæiske statskasser er tomme, krigen raser på fjerde år i Ukraine, forholdet til Trumps USA bliver stadig værre, og Kinas økonomiske dominans vokser med lynets hast.
Set i det lys er det endnu mere bemærkelsesværdigt, at langt de fleste danske prioriteter lykkedes. I Bruxelles står der respekt om de danske forhandlere, der bliver betegnet som ekstremt resultatorienterede.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Etik og Tro kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Etik og Tro
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Som ny kirkeordfører vil Mads Fuglede styrke kristendommens rolle i samfundet
- Kunstner om koranloven: Kujonerne i Folketinget tør ikke fjerne det ukrudt, de selv har plantet
- Jeg var lettet, da jeg havde sat mit kryds. Endelig var endnu en valgkamp i danske muslimers navn slut


















