Brexit er en realitet, nu gælder det kampen for danske job og firmaer

4. februar 2020 kl. 04.00
Tre et halvt år efter folkeafstemningen om briternes fortsatte EU-medlemskab er Brexit nu trådt i kraft, efter Storbritannien fredag formelt trådte ud af EU.
For dansk erhvervsliv, arbejdsmarked og økonomi kan det få vidtrækkende konsekvenser, at vores største handelspartner lukker døren til EU – og dermed også frigør sig af de regler, som indtil nu har garanteret fri bevægelighed af varer og arbejdskraft.
Men hvor omfattende konsekvenserne bliver, afhænger af de aftaler om det fremtidige forhold mellem EU-lande og Storbritannien, som skal forhandles inden 31. december i år, hvor den nuværende såkaldte overgangsordning udløber.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale




















