Danskerne vil bruge EU til at forbyde GMO

Vi hælder mest til, at vi på nuværende tidspunkt skal lave et forbud, og så måske sætte et årstal på og se på det igen om nogle år. Og hvis forskningen viser, at der er grundlag for at revurdere et forbud, vil vi selvfølgelig gerne kigge på det.
Kristen Touborg
Fødevareordfører for SF
EU-Kommissionen har foreslået, at det skal være op til hver enkelt medlemsland at tage stilling til dyrkning af genmodificerede organismer på deres område. Og bliver det forslag vedtaget, skal Danmark forbyde dyrkningen her i landet, mener et flertal af danskerne ifølge en meningsmåling, som analyseinstituttet A&B Analyse har foretaget for Altinget.
I målingen svarer 64 procent, at GMO-dyrkningen skal forbydes, mens 21 procent mener, at det skal være tilladt. 15 procent ved ikke.
S vil have tidsbegrænset forbud
Meningsmålingen vækker glæde hos Socialdemokraterne, hvor fødevareordfører Bjarne Laustsen er enig med de GMO-skeptiske danskere, der går ind for et forbud. Men han ønsker alligevel elastik i beslutningen.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Vi har mere brug for Ukraine, end de har for os


















