
17. juni 2023 kl. 14.00

Homelands – A Personal History of Europe
Timothy Garton Ash
384 sider, forlag: Bodley Head
Der er bøger, som er gode; bøger, der er virkelig gode; bøger, som er fremragende – og så er der de helt sjældne, som sprænger skalaen.
Sådan en er 'Homelands' – den britiske journalist-historiker Timothy Garton Ashs fænomenale bog om Europa. Den får de maksimale seks stjerner, men burde få syv. Aldrig har jeg læst en bedre bog om Europa og europæerne. En kærlighedserklæring til kontinentet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?



















