Charlotte Amdi BurgessBestyrelsesmedlem i Radikale melder sig på banen som EP-spidskandidat
Charlotte Amdi Burgess er folkeskolelærer, formand for Radikales Internationale Udvalg og nu også en potentiel spidskandidat for Radikale til Europa-Parlamentet.
Det oplyser hun på LinkedIn.
Den tidligere spidskandidat, Morten Helveg Petersen, meldte for nyligt ud, at han ikke ønsker at genopstille ved næste valg, men fortsætter perioden ud.
Der skal derfor vælges en ny spidskandidat til valget i sommeren 2024 ved partiets årsmøde i september.
Charlotte Amdi Burgess fremhæver, at hun har kendskab til EU fra sit tidligere arbejde i Europa-Kommissionen og en række danske ministerier.
Et par år tilbage forlod hun embedsværket for en karriere som skolelærer, men hun har fortsat sit engagement i Radikale, hvor hun har været formand for partiets internationale udvalg siden 2017 og medlem af hovedbestyrelsen siden 2010.
Til årsmødet skal hun indtil videre kæmpe mod partiets tidligere EU-ordfører Anne Sophie Callesen og tidligere formand for Radikal Ungdom Sigrid Friis om titlen som partiets spidskandidat til Europa-Parlamentet.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform



















