Bliv abonnent
Annonce

Det sker i EU: Første topmøde efter Tysklands valg handler om forsvar, Ukraine og krisen i det transatlantiske forhold

"Vi må være forberedt på at give europæiske sikkerhedsgarantier for at sikre en varig fred i Ukraine," skriver EU's rådsformand, António Costa, i sit invitationsbrev til topmødet på torsdag.
"Vi må være forberedt på at give europæiske sikkerhedsgarantier for at sikre en varig fred i Ukraine," skriver EU's rådsformand, António Costa, i sit invitationsbrev til topmødet på torsdag.Foto: Handout/AFP/Ritzau Scanpix
3. marts 2025 kl. 05.00

Mandag 3. marts

Flere af Europa-Parlamentets udvalg holder møder i Bruxelles ved ugens begyndelse. Det gælder blandt andet sundhedsudvalget, som skal drøfte status i forhandlingerne om en global pandemiaftale via Verdenssundhedsorganisationen, WHO. Målet er at skabe et bedre internationalt samarbejde om beredskab i tilfælde af en ny pandemi i stil med Covid-19.

Udvalget om Kvinders Rettigheder og Ligestilling stemmer om udvalgets indstilling vedrørende et nyt regelsæt til bekæmpelse af seksuelt misbrug af børn. Samtidig samles et nyoprettet særudvalg om den europæiske boligkrise, der får besøg af blandt andre den danske energi- og boligkommissær, Dan Jørgensen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026