DI: Selskabsskatten bør sænkes til OECD-bundsats i 2030

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
31. oktober 2023 kl. 18.10
I 2030 vil der være behov for, at den danske selskabsskattesats er sænket til OECD's minimumssats på 15 procent, som EU-landene også har aftalt.
Sådan lyder vurderingen i DI's 2030-plan, hvor der er afsat et råderum på omkring 10 milliarder kroner til at sænke selskabsskattesatsen fra 22 til 15 procent.
"Danmark skal have en konkurrencedygtig selskabsskat. Lige nu kan vi se et kortsigtet behov for at sænke til 20 procent, som er gennemsnittet blandt de øvrige små og mellemstore økonomier i Det indre marked. Vores vurdering er, at der frem mod 2030 vil være behov for at sænke satsen yderligere til 15 procent," siger Jacob Bræstrup, skattepolitisk chef i DI.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Tidligere EU-politiker: Alternativets millionaftale viser, hvor lidt vi ved om vores eget demokrati
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark

















