Bliv abonnent
Annonce
Om  
Manuel Vigilius

DSV hyrer tidligere konservativ EU-kandidat som ny chef for kommunikation og PR

Ny chef for kommunikation og PR hos DSV. 
Ny chef for kommunikation og PR hos DSV. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
24. december 2024 kl. 09.55

DSV har ansat Manuel Vigilius som ny chef for kommunikation og PR.

Det skriver han selv i et opslag på LinkedIn

"DSV er en global leder i en spændende fase af ekspansion og forandring og er godt på vej til at blive verdens største logistikvirksomhed," skriver Manuel Vigilius i opslaget

Manuel Vigilius kommer fra en position som selvstændig kommunikationsrådgiver. Tidligere har han blandt andet haft ledende positioner i COWI, ISS og A.P. Møller-Mærsk. 

Manuel Vigilius var derudover kandidat til europaparlamentsvalget i 2024, hvor han var nummer 13 på listen for Konservative. 

DSV opkøbte i september hele den tyske transportvirksomhed DB Schenker.

Den kommende chef for kommunikation og PR starter i stillingen ved begyndelsen af det nye år. 

Manuel Vigilius er uddannet journalist fra Danmarks Journalisthøjskole. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026