Bliv abonnent
Annonce

EU optrapper indsatsen mod Syrien-krigere

I bestræbelserne på at undgå angreb som det i Paris 13. november er EU-Kommissionen nu klar med forslag i kampen mod terror.
I bestræbelserne på at undgå angreb som det i Paris 13. november er EU-Kommissionen nu klar med forslag i kampen mod terror.Foto: Eric Feferberg/Scanpix
2. december 2015 kl. 04.00

Det er et rigtig godt bevis på, hvordan vi kan være med til at påvirke standarderne i de øvrige lande og være med til at bidrage med vores viden.

Trine Bramsen (S)
Retsordfører

For mig virker det umiddelbart som om, vi selv har gjort flere af de her ting.

Peter Skaarup (DF)
Retsordfører

Terrorangrebene i Paris får nu EU-Kommissionen til at slå ned på de såkaldte Syrien-krigere og andre, der rejser ud for at slutte sig til militante organisationer.

Ifølge Altingets oplysninger fremlægger EU-Kommissionen onsdag et forslag i kampen mod terror, der gør det strafbart at rejse ud med det formål at deltage i terror-relateret træning eller lignende aktiviteter i tredjelande.

Det samme skal gælde folk, der finansierer, organiserer eller faciliterer sådanne rejser, ligesom det skal gøres strafbart at modtage terrortræning.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026