EU-overblik: Navneleg og hurtige tog på tværs af Europa

16. maj 2019 kl. 13.45
Velkommen til EU-overblikket på ugens sidste hverdag.
Onsdag fik vi den hidtil klareste melding fra Margrethe Vestager om hendes kandidatur til posten som formand for EU-Kommissionen: Hun går efter topposten.
“Det ville være svært at stå her i aften i debatten som Aldes ledende kandidat og sige, at jeg ikke var til rådighed, hvis det overhovedet på noget tidspunkt skulle blive aktuelt,” sagde Margrethe Vestager efter debatten.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Knud Erik Andersen80 årI dag
Selvstændig rådgiver, fhv. vej- og trafikchef, Vejdirektoratet
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Teis Volstrup38 årI dag
Public affairs-konsulent, Grace Public Affairs, 1. suppleant (SF), Folketinget & Europa-Parlamentet
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
















