EU-politikere efterlyser regulering af robotter og kunstig intelligens

"Vi risikere at få sneget nogle ideologier og værdier ind ad bagvejen, uden at befolkningen gennemskuer, at det sker, og uden at de kan protestere over det.”
Thomas Ploug
Professor og tidl. medlem af Etisk Råd
BRUXELLES: Teknologiske stormskridt mod en verden af selvlærende robotter og kunstig intelligens kræver handling på EU-niveau allerede i dag.
Det mener Europa-Parlamentets retsudvalg, der torsdag stemte for en rapport, som opfordrer til nye fælleseuropæiske regler. Det skal sikre, at europæerne kan høste de økonomiske gevinster ved ny teknologi og samtidig føle sig trygge ved robotter og computere, der begynder at kunne tænke selv
Når førerløse biler begynder at køre rundt på vejene, og robotter hjælper til i ældreplejen, er det vigtigt, at borgerne er med om bord fra begyndelsen, mener rapportens forfatter, den socialedemokratiske europaparlamentariker, Mady Delvaux.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu bliver Løkke også europaminister. Det er en fordel, mener han
















