
En dansker er udpeget til leder af EU's delegation i FN og andre internationale organisationer i Geneve.
Det skriver EU's Udenrigstjeneste EEAS i en pressemeddelelse.
Den nye EU-ambassadør i FN i Geneve er Lotte Knudsen. Hun arbejder i dag som direktør for menneskerettigheder og globale og multilaterale anliggender i EU's Udenrigstjeneste EEAS.
Hun har tidligere været direktør for udvikling og migration i Generaldirektoratet for Internationale Partnerskaber under Europa-Kommissionen.
Lotte Knudsen tiltræder den nye ambassadørpost 16. maj. Hendes forgænger, belgiske Walter Stevens, er allerede fratrådt posten.
EU har seks ambassadører i FN. Udover Geneve er der delegationer i New York, Paris, Rom, Wien og Nairobi. Ambassadørerne varetager EU's interesser i FN og andre internationale organisationer.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter



















