EU-parlamentarikere vil skærpe forbud mod engangsplast

11. oktober 2018 kl. 03.00
Vi må gøre vores yderste, for hvis det fortsætter som nu, vil der være mere plastik i havet, end der er fisk. Derfor er det rigtig godt, vi kommer i gang, og det kan kun gå for langsomt.
Margrete Auken (SF)
Medlem af Europa-Parlamentet
Onsdag stemte Europa-Parlamentets miljøudvalg for et forslag, som forbyder engangsbestik, sugerør, vatpinde og andre former for engangsplast i 2021. Dermed bakker man op om det forslag, som EU-Kommissionen kom med i maj.
”Jeg er meget tilfreds,” lyder fra den danske parlamentariker Margrete Auken (SF), som også er den grønne gruppes plastikordfører.
”Vi må gøre vores yderste, for hvis det fortsætter som nu, vil der være mere plastik i havet, end der er fisk. Derfor er det rigtig godt, vi kommer i gang, og det kan kun gå for langsomt,” siger hun.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"
- Messerschmidt forventer støtte til opgør med stemmehandel fra præsidiet



















