Forsker: Energi og klima skal have sit eget kapitel i Brexit-aftalen

12. juni 2018 kl. 03.00
Der er en fælles politisk opfattelse om, at klimaforandringer skal håndteres, og her spiller energisektoren en stor rolle.
Antony Froggatt
Seniorforsker inden for energi, miljø og ressourcer ved Chatham House, the Royal Institute of International Affairs
Brexit får vidtrækkende konsekvenser for rigtig mange sektorer, og energisektoren er ingen undtagelse.
Det kan blandt andet betyde, at Storbritannien skal forlade CO2-kvotesystemet, det interne energimarked og får betydning for planerne om at øge antallet af el-kabler fra Storbritannien til resten af Europa.
Antony Froggatt er seniorforsker inden for energi, miljø og ressourcer ved Chatham House, the Royal Institute of International Affairs i London.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale


















