Mette Frederiksen slagtede hellige køer på stribe: ”Hvis du havde spurgt mig for fem-ti år siden, havde jeg sagt nej”

12. februar 2026 kl. 19.14
ALDEN BIESEN: Statsminister Mette Frederiksen (S) melder sig helt klar til at efterlade fodslæbende EU-lande på perronen, hvis de står i vejen for vigtige beslutninger i det europæiske fællesskab.
Ved et topmøde torsdag erklærede hun sin fulde støtte til, at grupper af EU-lande går i forvejen, hvis andre hænger i bremsen.
”Hvis du havde spurgt mig for fem-ti år siden, så havde jeg sagt nej. Nu spørger du mig i dag, og så er svaret ja,” sagde statsministeren, der sammen med sine EU-kolleger havde indfundet sig på et 1600-tals slot i det østlige Flandern for at tage en alvorssnak om, hvordan de får løst Unionens udfordringer med blandt andet manglende konkurrenceevne.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om EU fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet
Jacob Christian Nielsen53 årI dag
Direktør, Danske Maskinstationer og Entreprenører
Kirstine Damkjær56 årI dag
Deputy Executive Director for Delivery and Partnerships, UNOPS, fhv. direktør, Danmarks Eksportkredit
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu bliver Løkke også europaminister. Det er en fordel, mener han














