Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Jette F. Christensen

Ny diskussion af EU's musketered kan blive et tegn på magtesløshed

EU's udenrigschef Kaja Kallas skal nu teste EU's musketered.
EU's udenrigschef Kaja Kallas skal nu teste EU's musketered.Foto: Abdel Majid Bziouat/AFP/Ritzau Scanpix
21. april 2026 kl. 11.12

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

På mødet mellem EU's stats- og regeringschefer på Cypern torsdag og fredag er dagsordenen tung. De skal diskutere "det krævende geopolitiske miljø og EU's reaktion på det."

Selv for udenrigschef Kaja Kallas er det ikke længere nok bare at "følge situationen nøje". USA's og Israels krig i Iran har kostet så mange liv og påført den europæiske økonomi så stor usikkerhed, at EU's observatørstatus over for verden må erstattes med handling.

Som for at illustrere den manglende evne til at løse de problemer, der bekymrer Kallas, startede hun ugen som medformand for et møde i "Global Alliance for the Implementation of the Two State Solution", hvor målet er at få den palæstinensiske tostatsløsning tilbage på bordet. Ikke engang mødet i donorlandsgruppen, som hun ledte sammen med Espen Barth Eide mandag, ændrer indtrykket af, at selve bordet synes jævnet med jorden.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026