Bliv abonnent
Annonce

Ny tysk regering har store klimaambitioner - og dansk erhvervsliv skal slå til, siger Lykke Friis

Toppolitikerne i den nye regering. Til venstre Annalena Baerbock og Robert Habeck fra De Grønne, i midten Olaf Scholz fra SPD og til højre Christian Lindner fra FDP.
Toppolitikerne i den nye regering. Til venstre Annalena Baerbock og Robert Habeck fra De Grønne, i midten Olaf Scholz fra SPD og til højre Christian Lindner fra FDP.Foto: Fabrizio Bensch/Reuters/Ritzau Scanpix
1. december 2021 kl. 18.05

Dansk erhvervsliv kan godt finde læsebrillerne frem.

Den nye tyske regering bestående af socialdemokratiske SPD, liberale FDP og miljøpartiet De Grønne er blevet enige om en aftaletekst på 177 sider.

De 177 sider beskriver den nye regerings arbejde de næste fire år. Og det vil være en stor fordel for dansk erhvervsliv at vide, hvad der står på de mange sider.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026