Bliv abonnent
Annonce

Om 39 dage skal Danmark stå i spidsen for EU: Her er prioriteterne

22. maj 2025 kl. 20.00

BRUXELLES: Der var en vis mængde utilfreds mumlen blandt flere af Folketingets EU-ordførere, da europaminister Marie Bjerre torsdag troppede op i folketingssalen for at redegøre for prioriteterne, når Danmark 1. juli overtager formandskabet i EU’s Ministerråd.

Det kunne hun nemlig ikke, lod hun forstå. Det endelige program for Danmarks seks måneder i formandsstolen er endnu ikke blevet godkendt af regeringen. Det vil først blive fremlagt 19. juni – blandt andet af respekt for det siddende polske formandskab, hvis øjeblik i spotlyset danskerne ikke vil stille sig i vejen for.

Marie Bjerre lægger ikke skjul på, at det er et svært tidspunkt at skulle overtage faklen på, hvor mange ting er flydende.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026