Bliv abonnent
Annonce

Professor guider: Derfor er EU-topmødet vigtigt

Det vil være en katastrofe, hvis EU's stats- og regeringsledere ikke lander en aftale på weekendens topmøde, siger EU-professor Marlene Wind.
Det vil være en katastrofe, hvis EU's stats- og regeringsledere ikke lander en aftale på weekendens topmøde, siger EU-professor Marlene Wind.Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
16. juli 2020 kl. 05.00

Weekendens EU-topmøde kan føre til et nybrud eller en katastrofe.

De 27 EU-lande skal forhandle om EU-budgettet for 2021 til 2027 og genopretningsfonden, som skal bidrage til, at de europæiske økonomier kommer ud af coronakrisen.

Altinget giver sammen med professor i statskundskab Marlene Wind et overblik over – set med danske briller – det væsentligste for EU-topmødet, hvor statsminister Mette Frederiksen (S) skal deltage i budgetslagsmålet.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026