Så meget betaler erhvervslivet for at sponsorere Danmarks EU-formandskab

28. august 2025 kl. 04.00
DI betaler for middage og receptioner til en værdi af 600.000 kroner, mens Green Power Denmark, Centrica og Ørsted spenderer op imod 750.000 kroner for at dække strømregninger under det danske EU-formandskab.
Til gengæld får Green Power Denmark, Centrica og Ørsted blandt andet hver især et opslag på Udenrigsministeriets sociale medier, der anerkender sponsoratet i løbet af formandskabsperioden.
Det fremgår af kontrakterne mellem Udenrigsministeriet og sponsorerne af EU-formandskabet, som Altinget har fået aktindsigt i.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?



















