Bliv abonnent
Annonce

Sådan ser den perfekte EU-chef ud

Hvad skal en dygtig EU-chef kunne? Komme godt ud af det med de europæiske stats- og regeringschefer, lyder det fra eksperter.
Hvad skal en dygtig EU-chef kunne? Komme godt ud af det med de europæiske stats- og regeringschefer, lyder det fra eksperter.Foto: Kenzo Tribouillard/Reuters/Ritzau Scanpix
20. juni 2019 kl. 04.00

BRUXELLES: Statsminister Lars Løkke Rasmussen og hans EU-chefkolleger har gang i det helt store navnespil, når de ved et topmøde i Bruxelles torsdag og fredag skal sætte ansigt på en håndfuld poster i den allerøverste EU-politiske liga.

Men ét er, hvilke navne der er hotte på rygtebørsen. Noget helt andet er, hvilke kvalifikationer de bør besidde for at bestride de respektive topjob, der nu bliver ledige. Altinget har spurgt en ekspert, en eksdiplomat og en række insidere i EU-systemet om ønskeprofilen på de fire poster, EU-cheferne skal besætte.

Kommissionsformanden – en person med mange hatte:
Formanden for EU-Kommissionen skal kunne mange ting. Det skal være en person, der kan lede et broget hold af kommissærer fra 28 lande med vidt forskellig kulturel og politisk baggrund. Han eller hun skal kunne favne en europæisk offentlighed, der spænder lige så bredt, repræsentere EU på den internationale scene og samtidig være chef for de cirka 32.000 EU-ansatte i Kommissionen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026