Tidligere EU-kommissær skal stå skoleret i VW-sagen

23. august 2016 kl. 03.00
BRUXELLES: Volkswagen-sagen spøger stadig i EU, og i efteråret fortsætter Europa-Parlamentet sit arbejde med at afdække, hvordan omfattende snyd med forureningstest kunne finde sted, uden at nogen i EU-systemet opdagede det og greb ind.
I foråret nedsatte Parlamentet et udvalg, der har til opgave at lede undersøgelsen af sagen. Det sker igennem en række høringer af blandt andet nuværende og tidligere kommissærer, embedsfolk i EU-Kommissionen, bilindustrien og EU's miljøagentur.
30. august er det den tidligere EU-kommissær for industri og erhverv Günter Verheugens tur til at stå skoleret i Parlamentet. Tyske Verheugen var kommissær fra 2004 til 2010.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale




















